هزینه حمل و نقل چقدر است؟میلگرد مرغوب

با اعلام حمایت دولت آمریکا از کشور اوکراین و احتمال زیاد مداخله چین در این معرکه، در کنار تمایل آمریکا به مذاکره مستقیم با دولت ایران در حوزه مذاکرات هستهای، سیگنالهای مثبت اما ضعیفی دریافت میشود که امید به توافق را افزایش میدهد. به گفته خبرنگاران، آمریکا در پی مذاکره مستقیم است و دولت رئیسی نیز با این موضوع مخالفتی نکرد. به دلیل افزایش قیمت محصولات فولادی و فاصله گرفتن آن از قیمتهای بورس آهن آلات، صمت فرمولی را تعیین کرد که هم منافع تولیدکنندگان و هم منافع مصرفکنندگان محصولات را پوشش دهد.

اما در مقیاس کلیتر و در بازار بورس، از حجم زیاد وارد شده به بازار، تنها ۳۵ هزارتن آهن اسفنجی خرید و فروش شد که نسبت به عرضه قبلی، شاهد کاهش قیمت ۰.۴ درصدی بودیم. تمامی این عوامل دست به دست هم دادهاند تا قیمت میلگرد با رکود مواجه شود. دلیل این رکود نیز، کاهش نقدینگی و در بعضی مواقع عدم وجود نقدینگی، انتظار برای خبرهای نشست وین در کنار برودت هوا است. اما همانطور که گفته شد، تنها موضوع برجام مطرح نیست و خبرهای جدید و مهمی از گوشه و کنار دنیا به گوش میرسد. حال سوال اساسی که مطرح میشود، مربوط به تاثیر این اتفاق در قیمت روز میلگرد است.

از مهمترین خبرهای روزهای گذشته که تاثیر زیادی در روند اقتصاد ایران، به ویژه بخش آهنآلات داشته، خبر جنگ بین دو کشور روسیه و اوکراین است. به میله ای فلزی که چیزی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از آلیاژ آن از آلومینیوم تشکیل شده باشد، میلگرد آلومینیوم گفته می شود برای ساخت آن ها از فلزهای دیگری مثل روی، مس، سیلیسیوم و… روشهای تولید میلگرد بر خواص فیزیکی و مکانیکی آن اثرگذار است، از عوامل تعیینکننده در انتخاب روش تولید میلگرد، شرایط اقلیمی هر کشور خواهد بود. پیشبینی تاثیر این جنگ در وضعیت کشور، از پیش بینی قیمت میلگرد نیز پیچیدهتر به نظر میرسد؛ اما همچنان امیدواریم که این اتفاق تاثیر مثبتی بر روند بازار کشور داشته باشد.

این نوع میلگرد به میلگردهایی گفته میشود که سطح آن صاف و بدون آج است. از دیگر میلگرد های موجود در بازار ایران میتوان به میلگرد بدون آج اشاره کرد. میلگردها را در دو نوع ساده و آجدار تولید و به بازار عرضه میکنند. اگرچه خبرهایی از مخالفتهای متعدد آمریکا در دیگر زمینهها منتشر شده، اما همچنان بحث اصلی بر روی توافقات هستهای دنبال میشود و هر لحظه با اعلام اخبار جدید، بازار این کالا نوسانات جدیدی را شاهد است. وی اشاره میکند که امکان دارد در اثر شکست توافقات برجام، قیمت روز میلگرد مانند همیشه با افزایش روبهرو شود؛ اما این مقدار در مقابل رشد شدید سالهای گذشته ناچیز تلقی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید